فرش-چهل تکه

ابتدا برای اینکه این مبحث را دنبال کنیم بهتر است فرش چهل تیکه را بهتر بشناسیم

فرش چهل تکه یا فرش چهل تیکه:

فرش چهل تکه به فرشی گفته میشود که از تکه های مختلف فرشها تهیه شده و توسط دستی به صورت یکپارچه به هم وصل شده اند و معمولا پشت این فرشها با یک لایه پارچه یا چرم پوشانده میشود

فرش 1200 شانه چهل تیکه طرح افاق

فرش چهل تیکه شاخه جدیدی است که در سال های اخیر به آن توجه شده است و از فرش دست بافت کم کم به فرش ماشینی کشیده شده است .
فرش های چهل تیکه دارای جلوه بسیار زیباییی میباشند.

در قدیم فرش چهل تکه از تکه تکه های فرش دستباف درست میشده که این تکه ها از فرش های دست بافت کرمان و قم و فرش کاشان و تبریز و غیره بوده است که این ها درشت بافت بوده اما حال این فرش های چهل تکه را از فرش ماشینی درست میکنند که از بهترین اگه های فرش ماشینی استفاده میشود که بسیار ریزبافت بوده و از بالاترین کیفیت فرش ماشینی برخوردار است.

فرش چهل تکه ماشینی از چه فرشهایی تشکیل شده است؟

تکه های فرش چهل تکه از فرش ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه تشکیل شده است.
برای تولید فرش‌های فرش تکه‌دوزی دستباف ابتدا فرش‌های دستبافت ایرانی جمع‌آوری‌شده و سپس در قالی‌شویی‌های ویژه شستشو داده می‌شوند، پس از شستشوی کامل، فرش‌ها وارد مرحله رنگرزی شده و به مدت مشخص در مواد طبیعی رنگی و مخصوص قرار می‌گیرند.
با گذشتن از مرحله رنگ، نمونه‌ها در قالب‌های مشخص برش داده‌شده و آماده برای دوخت و ترکیب شدن با فرش‌های دیگر می‌شوند.
طرح‌های مورداستفاده در فرش تکه‌دوزی شده زیر نظر کارشناسان و هنرمندان مجرب مجموعه تولید می‌شوند.


فرش چهل‌تکه دستباف چگونه است؟

فرش چهل تکه دستی به‌طور کامل دستباف بوده و هیچ‌گونه دستگاه ماشینی یا موارد شیمیایی در تولید آن دخالت نداشته، بیشتر در اتاق‌خواب استفاده می‌شود در بین اروپائیان و آمریکایی‌ها طرفدار بیشتری دارد.

در سال‌های اخیر در پی نوآوری‌ها و ابتکارات فعالان فرش، ترکیب دو جلوه هنری سنتی و مدرن از فرش دستباف کم‌کم به فرش ماشینی نیز کشیده شده و طراحان فرش همان ترکیب کلاژ فرش دستباف را به‌صورت نقشه‌های فرش ماشینی به دستگاه بافندگی می‌دهند. عموماً جنس نخ خاب این فرش‌ها پلی‌پروپیلن هیت ست فریز با شانه و تراکم پایین است. البته هر چه تراکم دستگاه بافندگی بیشتر باشد، طبیعتاً فرش تولید شده هم ظرافت و زیبایی بیشتری خواهد داشت.

بافت فرش چهل تیکه ماشینی
فرش‌های چهل‌تکه به‌خصوص در بافت تافتینگ دارای جلوه‌ای زیبا و قابل‌توجه‌اند. همچنان که در تولید فرش دستباف چهل‌تکه نیاز به سلیقه فراوانی است که فرد باید بداند تکه‌های مختلف را چگونه کنار بگذارد تا اثری زیبا خلق شود، برای تولید در حوزه فرش ماشینی هم باید طراح در حقیقت نقشه‌های مختلف را مونتاژ کرده و طرحی جدید ابداع کند.


تفاوت های فرش چهل تکه دست بافت با چهل تیکه ماشینی ؟

۱_ فرش چهل تکه ماشینی بسیار ریزبافت تر از فرش چهل تیکه دستباف بوده چون در فرش چهل تیکه ماشینی از بهترین فرش ماشینی که ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه هست استفاده میشود و بسیار ریزبافت هستند اما در فرش چهل تکه دست بافت از فرش های دست بافت درشت استفاده میشده

۲_ دست تولیدکننده فرش ماشینی برای ایجاد طرح‌های کلاژ بسیار بازتر است و می‌تواند با صرف وقت بسیار کمتری به طرح‌های جدید و نو دست پیدا کند. طرح‌هایی که ازنظر قیمت با سایر فرش‌های ماشینی تفاوتی نداشته و اختلاف قیمت آن فقط بسته به تراکم و شانه دستگاه بافندگی خواهد بود.


۳_ فرش چهل تکه ماشینی از نظر قیمت بسیار قیمت مناسبتری نسبت به دستباف این نمونه دارد
۴_ فرش چهل تکه دست بافت درواحد تولیدی از تکه ها و قسمت های مندرس و مستعمل فرش ها و فر ش های دستبافت درشت بافت استفاده کرده که انرا به چهل تکه تبدیل می کنند این تکه فرش ها پس از احیا و رنگرزی به قسمت یا کارگاه دوخت میروند ولی فرش ماشینی این تکه ها قبلا تهیه شده از الیاف مرغوب و رنگ و لعاب دار با بفت ریز تر و بعد از ان به قسمت دوخت فرستاده میشود.

لازم به ذکر است که فرش چهل تیکه مشتریان خاص زیادی دارند و به قول معروف این فرش های لنگه ندارند

فرش چهل تیکه ماشینی از بهترین نوع فرش ماشینی میباشد که علاوه بر استفاده از بافت 1200 و 1500 شانه عملیات دوخت و طراحی و دوخت فرش برای استحکام بیشتر به دست استادان چیره دست سپرده میشود از اینرو جزو مرغوبترینهای تولیدات نساجی است

امروزه اینگونه فرشها بیشتر صادر میشود و اغلب به آلمان و سوئد صادر می شود و ازاین دو کشور در سراسر اروپا توزیع و فروخته می شود.
بهترین برند این فرش زیبا فرش نگین شهر میباشد که در فروشگاههای معتبر توزیع میگردد

مشاوره 021328478

<script type="application/ld+json">
{
 "@context": "https://schema.org",
 "@type": "FAQPage",
 "mainEntity": [{
  "@type": "Question",
  "name": "فرش چهل تکه چیست؟",
  "acceptedAnswer": {
   "@type": "Answer",
   "text": "به گونه ای از منسوجات و زیر انداز که از تکه های مختلف فرش به هم دوخته شده باشند اصطلاحا فرش چهل تکه میگویند"
  }
 },{
  "@type": "Question",
  "name": "معمولا فرش چهل تکه چه ابعادی دارد؟",
  "acceptedAnswer": {
   "@type": "Answer",
   "text": "فرش چهل تکه معمولادر سایزهای 6 متر و یا کوچکتر عرضه میشود مثلا قالیچه های 3 متری و یک و نیم متری"
  }
 },{
  "@type": "Question",
  "name": "چرا به فرش چهل تکه فرش خاص گفته میشود",
  "acceptedAnswer": {
   "@type": "Answer",
   "text": "به علت اینکه این فرش ها اغلب جفت ندارد و به صورت تک و بدون تکرار تولید میشود .پس خریدار یک فرش منحصر به فرد دارد که لنگه ندارد"
  }
 }]
}
</script>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!